Великдень- це свято на честь воскресіння Ісуса Христа, яке ми відзначаємо, беручи участь в церковних богослужіннях, стараємось провести в колі сім’ї та готуємо безліч смачних великодніх страв.
Святкування Великодніх свят розпочинаємо з Пасхального Тридення – найважливішої події літургічного року, зміст якої у святкуванні Великодньої Таємниці: муки, смерті і воскресіння Христа.
Святе Пасхальне Тридення у Горохівскої парафії здійснив о. Марцін Цєсєльскі.
Великий Четвер
Розпочали святкування з урочистої вечірньої Меси у Великий Четвер (Меси Вечері Господньої). Вона відзначається в пам’ять про Тайну Вечерю , під час якої Христос жертвував Богу Отцю під виглядом хліба і вина своє Тіло і Кров, а потім дав апостолам спожити і наказав їм так чинити на пам’ять про Нього. Під час цієї події, Ісус встановив два Таїнства – Священства і Євхаристії. Під час Меси перший раз після Великого посту співали гімн “Слава во вишніх Богу”.
В цей день, в Євангелії від Йоана (Йн 13, 1-15) побачили Христа, який омиває ноги апостолам, повний любові. Взірець любові є найважливішою заповіддю учнів Христа. Любов є очищенням та істинним обмиттям з гріхів. Ісус під час вечері, склавши шати та почав мити ноги апостолам. Цей вчинок спочатку незрозумілий для учнів: Господь і Учитель хотів своїм прикладом показати братерську любов між ними. Любов – це жертовна служба ближньому.
Після Меси Пресвяті Дари були перенесені на вівтар Адорації. Наш Господь перед Своїми Стражданнями просив учнів словами: “Чувайте і моліться!”. Він прагнув, щоб вони були з Ним тієї ночі. Тож і ми залишились ще на якийсь час, адоруючи Ісуса, прославляючи Христа та дякуючи Йому нашою присутністю та молитвою за Його Дар перебування у нашому житті.
Велика П’ятниця
Найсмутніший день року. Природа немовби затихла, пригадуючи смерть свого Бога. “Був розіп’ятий за наші гріхи і в Його ранах знайшли ми спасіння” – такі слова читаємо в Книзі пророка Ісаї. Цей день є днем смерті Ісуса. Його смерть стала перемогою над гріхом і людською смертю. І все це чинить Ісус для людей з любові до них, щоб кожен мав життя в Ісусі – життя вічне.
У Велику П’ятницю не звершується Пресвята Меса, тому, що звершив її сам Господь на хресті, коли вмирав заради спасіння людей. В цей день є тільки Літургія Страстей Господніх, під час якої ми слухали опис Страстей Господніх за Євангелієм від св. Йоана (Йн 18, 1-19.42). Цього дня вівтар повністю оголений: без розп’яття, свічок та обрусів.
На початку Літургії священик та міністранти в тиші йдуть до вівтаря, всі стають на коліна, щоб подякувати Богові за смерть Його Сина, яка стала для нас спасенною, а священник перед вівтарем лягає долілиць на підлогу знаком хреста, на згадку про смерть нашого Господа.
Інша особливість цього дня – поклоніння хресту, вшановуючи страждання Ісуса. Священник відслоняє хрест і показуючи нам знак нашого спасіння – Ісуса Христа, тричі виголошує: “Ось дерево Хреста, на якому повисло Спасіння світу”, а всі присутні відповідають співом: “Прийдіте, поклонімось”. Під час самого поклоніння співали великопісні пісні. Всі зібрані у храмі процесійно, один за одним, підходили до хреста, щоб його вшанувати.
Велика П’ятниця також єдиний день у році, коли і священники причащаються з наперед освячених Дарів.
Велика Субота
Цей день у Церкві є днем тиші й очікування. Для учнів Христа це був день великого випробування. Згідно з Традицією, апостоли втікли по смерті Ісуса, а єдиною людиною, хто залишився у вірі, була Богородиця. Тому кожна субота у Церкві стала марійним днем. У суботу після заходу сонця вже починається Великдень.
Воскресіння Христове Кульмінаційним пунктом Пасхального Тридення є Надвечір’я Пасхи, або Вігілія. Перед входом до храму було розпалено багаття, від якого буде запаллено пасхал. Урочистою процесією священник та міністранти рушили до багаття. Священник освятив вогонь, пасхал і воду. Пасхал запалили від освяченого вогню. Процесія із запаленим пасхалом рушає до ще темного храму. Три рази на цьому шляху священик, що ніс пасхал, виголосив: “Світло Христа!”. Народ відповідав: “Богу подяка!”. Від пасхалу запалили свічки, і світло поступово розповсюдилось по всьому храмі, після чого розпочалась Свята Меса. На початку цієї Літургії пролунав гімн “Exultet”. Зміст цього твору вказує на спасенно-відкуплююче діяння Христа. Зокрема, у ньому чули слова: “О щаслива провина, яку усунув такий великий Відкупитель”. Це також вказує на суть того, що сталось тієї Великої Ночі: “Саме цієї ночі Христос, сокрушив узи смерті і як переможець вийшов з аду”. А отже, як Смерть, так і Воскресіння Христа приносять людям спасіння. Після Святої Меси відбулась резурекційна процесія. Взявши у ній участь, ми змогли сповістити всьому світові, що Христос воскрес. Опісля урочисто заспівали Te Deum перед Пресвятими Дарами. Велика Ніч – це найважливіше свято для всіх християн. Христос Воскрес! Охоплені цією великою таємницею бажаємо всім багато радості і добра. Нехай Той, хто вийшов із гробу, зміцнить віру, розпалить любов, нехай стане для всіх джерелом миру, порозуміння та взаємо пошани.
Comments